لایه بهشت گمشده

لایه بهشت گمشده

دست نوشتهای یک خبر نگار

آغاز سفر یک روزه مان به روستای لایه به بازدید از وبلاگ روستای لایه برمی گردد، وبلاگی که در آن در خصوص مشکلات، آداب و رسوم مردم این منطقه سخن می گفت. پس از بازدید از این وبلاگ مشتاق بودم تا از نزدیک با مردمان با صفای این روستا به گفتگو بنشینم و یکی از گفتگوهای چهره به چهره  مان را در این روستا برگزار نمایم.

از این رو پیامی را برای مدیر وبلاگ آقای شمس الله قلی پور که الان به یکی از دوستان نزدیکم تبدیل شده گذاشتم. پس از آشنایی و تعیین زمان انجام این گفتگو تصمیم گرفتیم تا روز جمعه مصادف با 25 آذر ماه به این روستا سفر کنیم.

صبح روز موعود فرا رسید و با روشنی رفتن هوا به همراه آقای قلی پور برای رفتن به روستای لایه دقیقه شماری می کردیم. ساعت 8 صبح بود که  از شهر لوشان راه عزیمت به این روستا را در پیش گرفتیم. هوای مه آلود و سرد منطقه عبور از جاده پر دست انداز و پر پیچ و خم بخش عمارلو و روستای لایه سختی مسیر را دو چندان می کرد.

همچنان که زمان می گذشت نزدیکی ما به لایه روستایی که محمد مردای عضو شورای اسلامی علت نامگذاری آن را سیل خیز بودن منطقه و گل و لای گرفتن می داند، بیشتر می شد.

می دانستیم تا مقصدمان فاصله بسیار داریم  به همین دلیل عبور از جاده های پر پیچ و خم با خاطرات سخت و شاید تلخ و شیرین دوران کودکی و تحصیل آقای قلی پور در هم پیچیده شده بود. او از خاطرات دوران کودکی که مدت مدیدی از آن نگذشته بود سخن می گفت. او در بیان خاطرات دوران تحصیلش می گفت: در سالیانی نه چندان دور قریب به 90 نفر در مقطع ابتدایی در مدرسه لایه درس می خواندیم اما مهاجرت خانواده ها که به دلیل محرومیت منطقه رقم خورده است اکنون این تعداد را به 3 - 5 دانش آموز رسانده است.

شاید خواندن یا شنیدن این صحبت ها نتواند محرومیت لایه را در ذهن ها بگنجاند باید سختی ها و محرومیت ها را از نزدیک دید تا بدآن پی برد.

صحبت ها بسیار بود و زمان اندک، پس از گذشت حدود 2 ساعت از آغاز سفرمان خانه های کوچک، مرتب و کاهگلی روستای لایه که با نظم و ترتیب خاصی بعد از زلزله سال 69 احداث شده بودند رسیدن به مقصودمان را پس از عبور از مسیر قریب به 100 کیلومتری لایه تا مر کز شهرستان و همچنین گذر از نواخان سر سبز و سر به فلک کشیده نوید می داد.

استراحتی کوتاه در خانه روستایی و پدری قلی پور لازم بود تا توانی دوباره پس از سختی را بدست آوریم و به محل گفتگو چهره به چهره برویم.

پس از گشت و گذاری در روستا در موعد قرارمان سر پروژه راهسازی روستای لایه به پل تازه احداث شده شهید ورمقانی گرد هم آمدیم. محرومیت ها بسیار بود شاید خیلی از شهر نشین ها حتی یک روز توان زندگی در چنین جایی نداشته باشند اما مردمان این روستا با تحمل تمامی مشقت ها آنچنان با گشاده رویی و عطوفت به استقبال آمدند و سلام و احوالپرسی کردند که در خور توجه بود.

 

 

 لایه، روستایی که چهار سال است مسجد ندارد

پس از آشنایی و دیداری چند ساعته فرصت آن رسیده بود تا محمد مرادی به نمایندگی از اهالی و حاضرین باب نشست گفتگوی چهره به چهره را باز کند و از مشکلات لایه سخن بگویید.

مرادی سخنانش را با آتش گرفتن مسجد روستای لایه آغاز کرد و گفت: پس از آتش سوزی مسجد روستای لایه قریب به چهار سالی است که لایه بدون مسجد است. با خودیاری مردم روستا فنداسیون مسجد بنا نهاده شد اما به دلیل نبود اعتبارات مالی ساخت مسجد قریب به چهار سالی است که نیمه کاره رها شده است.

وی ادامه داد: برای ادامه کار احداث مسجد نه بودجه و نه اعتباری داریم و نه مردم توان مالی بالایی دارند که بتوانیم از طریق خودیاری بنای نیمه تمام مسجد را به اتمام برسانیم. نماینده شهرستان هم قول اختصاص 4 میلیون تومان برای احداث مسجد را داده بودند که این قول هم به نتیجه نرسید.

وی افزود: هم اکنون مراسمات عزاداری و مذهبی این روستا در مدرسه روستا دایر می شود.

 وضعیت راه روستا اسف بار است

عضو شورای روستا عدم دارا بودن جاده ارتباطی مناسب به استان قزوین را مهم ترین مشکل روستاییان عنوان کرد و گفت: ارتباط روستای لایه با استان قزوین با پلی که سپاه خاتم انبیاء با اعتبار 700 میلیون تومانی احداث کرد برقرار شد اما مسیر ارتباطی روستا تا پل شهید ورمقانی از وضعیت اسف باری برخوردار است.

وی افزود: با پیگیری های مکرر برای ساماندهی و ایجاد مسیر جدید جاده ارتباطی 9 کیلومتری روستا به پل شهید ورمقانی اعتبار 8 میلیون تومانی و  بولدزری به روستا اختصاص داده شد تا طی مدت 20 روز این مسیر را احداث نماید.

وی با بیان اینکه تامین سوخت بولدزر برعهده روستاییان محروم لایه است، گفت: این دستگاه روزانه قریب به 400 لیتر گازوئیل مصرف می کند، که هزینه سوخت باید از طرف اهالی تامین شود. مردم روستای لایه با بسر بردن در این همه محرومیت توان تامین این هزینه های سنگین را ندارند.

 وی افزود: مسئولان امر نیز نسبت به آن بی توجه هستند تنها بخشدار منطقه از روستا سرکشی نموده و اعتبار 8 میلیون تومانی را دریافت نموده است.

 


 انهار کشاورزی روستا نیازمند مرمت است

شغل اولیه مردم روستای لایه کشاورزی و دامداری به صورت سنتی است. که می توان از تولیدات باغی و زراعی آنان از گردو، فندوق، انار، گیلاس، آلوچه، برنج، لوبیا و.. نام برد. همچنین تولید شیر، ماست، دوغ، کره، پنیر محلی از تولیدات دامی مردم روستا به شمار می آید. با این تعریف و محرومیت های موجود می طلبد برای رونق کشاورزی در این منطقه همت مضاعفی بکار گرفته شد. اما مشکلات بخش کشاورزی روستاییان را با مشکل روبرو ساخته است.

همچنان که مرادی نبود آب کشاورزی را یکی دیگر از مشکلات روستاییان عنوان می کند و می گوید: بر اثر قوع زلزله سال 69بسیاری از انهار کشاورزی روستا تخریب شد. بعد از گذشت چند سال بسیاری از انهار باغات و مزارع نیاز به مرمت و بازسازی دارد که جهاد کشاورزی قول ترمیم و بتنی کردن آنها را داده است اما تاکنون اجرایی نشده است.

 لایه دهیاری ندارد

وی عدم دارا بودن دهیاری را یکی دیگر از مشکلات موجود عنوان می کند و می گوید: به دلیل عدم دارا بودن دهیار در سطح روستا هیچ گونه اعتباری برای انجام فعالیت های عمرانی به روستا اختصاص نمی یابد. همین امر سبب شده تا هیچ گونه امورات عمرانی در سطح روستا انجام نگیرد.

 امسال پزشکی به روستا نیامده است

وی از عدم وجود بهیار در سطح روستا گلایه کرد و گفت: روستای لایه از ساختمان بهداری بهره مند است اما نبود بهیار و پزشک این ساختمان را بلا استفاده گذاشته است.

وی با بیان یانکه در سال جاری هیچ پزشکی به روستای لایه نیامده است، گفت: اکثر مردان این روستا مسن هستند به همین دلیل کنترل فشار و سایر امورات پزشکی آنها باید مورد توجه قرار گیر اما به دلیل نبود خدمات پزشکی در سطح روستا بسیاری از بیماران و روستاییان با پرداخت کرایه 50 هزار تومانی به ناچار به کلیشم و جیرنده مراجعه می کنند.

وی سیستم ارجاع دفترچه درمان روستایی را یکی دیگر از مشکلات برشمرد و گفت: انجام سیستم ارجاع برای روستاییان لایه پرداخت هزینه های گزاف و دو چندانی را به همراه دارد. یک روستایی هنگام مراجعه به بیمارستان مرکز شهرستان یا استان برای انجام سیستم ارجاع باید به کلیشم رفته و پس از درج مهر مرکز بهداشت به بیمارستان معرفی شود که انجام چنین مراحلی با توجه به پراکندگی منطقه برای مردم روستای لایه ممکن نیست.

 مردم نمی توانند هزینه دوچندان پرداخت کنند

وی با بیان اینکه حمام عمومی روستا به دلیل عدم دارا بودن گازوئیل تعطیل است، گفت: ماهیانه 150 لیتر گازوئیل به حمام روستا ختصاص می دهند علاوه بر اینکه کفاف مصرف را نمی دهد بلکه هزینه انتقال این مقدار سوخت با توجه به دوری مسیر چندین برابر هزینه خرید خواهد بود.

وی تصریح کرد: دور افتاده بودن روستای لایه سبب شده تا تامین مایحتاج، سوخت، کود کشاورزی، آرد مصرفی، پرداخت هزینه های سنگین سرویس دانش آموزان و... با هزینه های دوچندانی روبرو باشد که پرداخت چنین هزینه هایی با توجه به وضعیت در آمدی مردم بصرفه نیست.

 

 

 

بیکاری و مهاجرت جوانان از لایه

وی از عدم آنتن دهی تلفن نیز گلایه کرد و گفت: چند ماهی است دکل مخابراتی را در این روستا نصب کرده اند اما برای راه اندازی سیستم آنتن دهی تلفن اقدامی انجام نداده اند.

وی با بیان اینکه بیکاری روستا را خالی از سکنه نموده است، گفت: وقی جوانان می بینند که عاقبت پدران آنها که عمری را در این روستا سپری کرده اند اینگونه است تمایلی به ماندن و اقامت در این روستا ندارند.

وی از عدم رسیدگی مسئولان شهرستان به معضلات و مشکلات روستای لایه ابرا نارضایتی کرد و گفت: از نماینده شهرستان سوال کنید چند بار به لایه آمده است دو طی این مراجعات چند مشکل این روستا را رفع نموده است.

 مسئولین بیایند و از نزدیک مشکلات را ببینند

نور محمد حسینی یکی از معتمدین روستا نیز در ادامه گفتگوی چهره به چهره می گوید: روستای لایه از نظر امکانات محروم است، تنها دارایی روستا پلی است که توسط سپاه خاتم الانیباء احداث شده است. مسئولین بیایند و از نزدیک مشکلات را ببینند.

وی در ادامه داد: دو روستای گردلات و دگاسر پایین تر از این روستا وجود دارند که حتی برق ندارند. مگر مردم این روستا مسلمان و از همنوعان ما نیستند؟

حسینی بیان داشت: اختصاص دهیار مشترک به این سه روستا که قریب به 100 خانوار را در خود جای داده اند بسیاری از مشکلات روستاییان را رفع خواهد کرد.

 مسئول دلسوزی نیست

مسلم سلخوری از اهالی روستای گردلات و دگاسر است او برای مان می گوید: روستای گردلات دگاسر برق، آب شرب و امکانات بهداشتی ندارد.

وی افزود: 33 سال از انقلاب گذشته است اما به غیر از بخشدار منطقه مسئول دلسوزی برای رفع مشکلات نردم این روستاها اقدام نکرده است.

 از 50 خانوار 40خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند

اله بهداشت رضایی بازنشسته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در ادامه این نشست می گوید: روستای لایه دارای 56خانوار است که قریب به 170 خانوار آن به دلیل محرومیت روستا و منطقه، بیکاری، عدم امکانات و عدم دارا بودن راه سالم در شهرها سکونت دارند.

وی ادامه داد: از تعداد 50 خانوار موجود نیز قریب به 40 خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند که از توان مالی بسیار ضعیفی برخور دارند. وی ادامه داد: در طول 30 سال انقلاب اسلامی مکاتباتی با مسئولان امر انجام گرفته اما مسئولین نسبت به مشکلات بی تفاوت بوده اند.

وی اضافه کرد: دو سال قبل پلی از طرف سپاه تهران قرار گاه خاتم الانبیاء با همت سرداران سپاه برای روستاییان احداث شد و به نام شهید هوشنگ ورمقانی نام گذاری گردید تا با احداث ان ارتباط بین روستاهای استان گیلان و استان قزوین برقرار شود.

وی با بیان اینکه مسئولان استان گیلان مسائل و مشکلات مناطق محروم را ضعیف بررسی می کنند، گفت: عدم توجه به مسائل و مشکلات مردم سبب مهاجرت و پراکندگی جمعیت در روستا ها شده است.

وی در ادامه رسیدگی به مشکلات و معضلات روستاییان لایه را از مسئولان امر خواستار شد.

عبدالحسن رضایی نیز عدم دارا بودن آب شرب را یکی دیگر از مشکلات روستاییان برشمرد و گفت: این روستا در 24 ساعت تنها یک ساعت بعضاً کمتر از آب شرب بهره مند است.

وی در ادامه تامین آب شرب را از مسئولان امر خواستار شد.

لازم بذکر است عین علی حسینی، علی گلپور از اعضای شورای اسلامی روستا، جعفر بهرامی و بخشعلی یزدانی از هیئت امنای مسجد روستا هستند.

* مسئولان چند بار به لایه رفته اند و چکار کرده اند

با تشکر از دوست عزیزم آقای مجتبی عسکری   خبرنگار شکوفه های زیتون

 

/ 0 نظر / 44 بازدید